O CFD ARCHIWUM PROGRAM DOM W TRZEBINI Do medytacji   

  Lectio divina jest dla mnie życiem w rytmie Serca Boga


Lectio divina jest dla mnie życiem w rytmie Serca Boga

 

Pamiętam przełomowy moment w moim przeżywaniu lectio divina. Był czas, gdy wstając rano myślałam o tym, że idę czytać Pismo Święte. Lecz w pewnym momencie moje myśli zostały przemienione – poranne lectio zaczęłam postrzegać jako SPOTKANIE. Już nie szłam czytać Biblii… Zaczęłam wstawać o poranku, aby się SPOTKAĆ; to coś o wiele więcej niż CZYTAĆ. Jaka to radość wstawać rano wiedząc, że Ktoś na mnie czeka, że Ktoś chce do mnie mówić, że mój Bóg oczekuje, że rano spotka mój wzrok i będzie mógł przemawiać do mego serca.

Gdy zamykam Pismo Święte, myślę i czuję, że Bóg już za mną tęskni. On czeka aż ponownie otworzę święte strony, abyśmy mogli znów pobyć razem, posłuchać siebie, ucieszyć się sobą. WIEM, ŻE SŁOWO TĘSKNI ZA MNĄ.

Świadomość tej tęsknoty prowadzi mnie do pogłębionego pragnienia codziennej Eucharystii, gdzie Słowo oczekuje mnie, złożone z ufnością przez Boga Ojca, w dłoniach kapłana. Ono czeka na ołtarzu, by zstąpić do mego serca… I tak oto lectio divina przemienia zwykłą codzienność mego życia w świętą liturgię.

To, co ostatnio zachwyca mnie w Słowie Bożym, to Jego wolność. Słowo jest wolne – Ono może chcieć do mnie przemawiać, ale może też chcieć przede mną milczeć. Owa wolność uświadamia mi, że obcuję z prawdziwą Osobą.

Niekiedy Słowo nic do mnie nie mówi. Wtedy lectio divina przeżywam jako adorację. Po prostu jestem przed Słowem. Wydaje mi się, że dla Boga więcej znaczy moje JESTEM, niż moje ROZUMIEM.

To są piękne chwile, gdy Słowo przemawia do mnie, gdy otwiera się przede mną, gdy wszystko staje się takie proste i jasne. Lecz jeszcze piękniejsze zdają się być te momenty, gdy adoruję świętą obecność Pana ukrytą pod szatą litery i jednocześnie godzę się być uczennicą Tajemnicy. Tajemnicy przekraczającej całkowicie mój umysł i serce. Tajemnicy, którą jest Bóg.

Jeśli uważam się za przyjaciela Boga, to pragnę tego, by On czuł się przy mnie swobodnie, a idąc dalej – by On mógł we mnie swobodnie działać i przebywać, swobodnie mówić i milczeć.

Jeśli miałabym powiedzieć czym dzisiaj, po pięciu latach formacji w CFD jest dla mnie lectio divina, powiedziałabym: Lectio divina jest dla mnie życiem w rytmie Serca Boga, jest świętą przygodą mającą swe źródło w pragnieniach Trójcy, jest smakowaniem Bożej Miłości - Miłości, która niestrudzenie tęskni za moim jednym małym gestem – gestem otwarcia świętej Księgi, mówiącej mi o tym, jak bardzo jestem kochana.

 

N.N.
uczestniczka rekolekcji lectio divina

 

 

Rekolekcje Lectio Divina
TERMINY W 2019 ROKU


27 marca - 4 kwietnia 2019 (etapy: I-IV)

30 kwietnia - 8 maja 2019 (etapy: I-III i Pogłębienie:
lectio divina z królem Salomonem. 1 Krl i 2 Krn)

29 czerwca - 7 lipca 2019 (etapy: I-II, IV i Pogłębienie:
lectio divina ze św. Piotrem. Ewangelie)

7-15 sierpnia 2019 (etapy: IV)

4-12 września 2019 (etapy: I-II, IV i Pogłębienie:
Bóg Życia czy bożek pustki? 1 i 2 Mch)

9-17 października 2019 (etapy: I i Pogłębienie:
etap I – z Ewangelią wg św. Marka – w języku włoskim;
etap P – lectio divina ze św. Piotrem. Ewangelie
– w językach angielskim i hiszpańskim)

4-12 grudnia 2019 (etapy: I-IV)

 


Publikacje z okazji 15-lecia Centrum Formacji Duchowej [2012]

KONTAKT ZGŁOSZENIEPOLITYKA PRYWATNOSCI
Copyright - CFD.Salwatorianie.pl