O CFD AKTUALNOSCI PROGRAM KONTAKT DOM W TRZEBINI Do medytacji   

  Po prostu lectio divina – XV Niedziela Zwykła (A) ̵ ...


Propozycja modlitwy Słowem Bożym
w dynamice lectio divina

 

 

XV Niedziela Zwykła (rok A)
12 lipca 2020

 

I. Lectio

Czytaj z wiarą i uważnie święty tekst, jak gdyby dyktował go dla ciebie Duch Święty.

„I mówił im wiele w przypowieściach tymi słowami: «Oto siewca wyszedł siać. A gdy siał, niektóre ziarna padły na drogę, nadleciały ptaki i wydziobały je. Inne padły na miejsca skaliste, gdzie niewiele miały ziemi; wnet powschodziły, bo gleba nie była głęboka. Lecz gdy słońce wzeszło, przypaliły się i uschły, bo nie miały korzenia. Inne znowu padły miedzy ciernie, a ciernie wybujały i zagłuszyły je. Inne w końcu padły na ziemię żyzną i plon wydały, jeden stokrotny, drugie sześćdziesięciokrotny, a inne trzydziestokrotny»”.

(Mt 13, 3-8 – fragm. Ewangelii)

 

II. Meditatio

Staraj się zrozumieć dogłębnie tekst. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”.

Pan Jezus podaje, wylicza, określa cztery klasy, rodzaje ziemi, gleby, za symbolem której kryje się ludzkie serce, moje serce. Od rodzaju gleby zależy ilość plonów lub ich brak. Odnosi się to także do mojego serca. To zachęta dla mnie, abym dbał o klasę ziemi mego serca, ciągle ją podnosił, czynił coraz bardziej urodzajną.

Czy to czynię? Czy usuwam ciernie, zbieram kamienie moich grzechów, złych przyzwyczajeń? Czy jest we mnie więcej czarnoziemu, czy ugoru? Czy gleba mojego serca przynosi plon obfity, czy tylko go zapowiada a efekt końcowy jest marny lub żaden? Czy pamiętam, że ziarno Bożego słowa potrzebuje dobrej gleby mojego serca?

Jezus jak dobry rolnik siejąc ziarno Bożego słowa liczy na plon, jak najobfitszy plon. Plon to zboże, zboże to mąka, mąka to chleb, to sytość, to brak miejsca dla głodu, to życie, obfitość życia. Plon każdy przynosi na swoją miarę.

Czy moje serce przynosi plon obfity, na miarę moich możliwości a najlepiej stokrotny? Czy – jak egoista- mam tylko tyle, aby starczyło na chleb dla mnie? Inni niech umierają z głodu. Ja pragnę być syty, najedzony. Czy dbam o plon posianego w moim sercu Bożego słowa? Czy także chlebem upieczonym z tej mąki, Bożej mąki dzielę się z innymi? Czy robię wszystko, aby ludzkie serca nie umierały z braku Bożego chleba, aby nie stawały się łupem złego ducha?

Pomodlę się o obfite tegoroczne plony. O błogosławieństwo dla rolników. Za ludzi głodnych, aby otrzymali skuteczną pomoc, aby mogli jeść do sytości. O ustanie pandemii. O dobry odpoczynek dla przebywających na wakacjach.

 

III. Oratio

Teraz ty mów do Boga. Otwórz przed Bogiem serce, aby mówić Mu o przeżyciach, które rodzi w tobie słowo. Módl się prosto i spontanicznie – owocami wcześniejszej „lectio” i „meditatio”. Pozwól Bogu zstąpić do serca i mów do Niego we własnym sercu. Wsłuchaj się w poruszenia własnego serca. Wyrażaj je szczerze przed Bogiem: uwielbiaj, dziękuj i proś. Może ci w tym pomóc modlitwa psalmu:

Stepowe pastwiska są pełne rosy,
A wzgórza przepasane weselem,
łąki się stroją trzodami
doliny okrywają się zbożem,
razem śpiewają i wznoszą okrzyki radości…
(Ps 65, 13-14)

 

IV. Contemplatio

Trwaj przed Bogiem całym sobą. Módl się obecnością. Trwaj przy Bogu. Kontemplacja to czas bezsłownego westchnienia Ducha, ukojenia w Bogu. Rozmowa serca z sercem. Jest to godzina nawiedzenia Słowa. Powtarzaj w różnych porach dnia:

Ziarnem jest słowo Boże, a siewcą jest Chrystus!

 

Udającym się na wakacje i urlopy,
życzę miłego, udanego wypoczynku.

Odpoczywając nie zapomnijcie o Bożym słowie.
Od jego lektury, modlitwy nim
nie róbcie sobie nawet krótkich wakacji.

ks. Ryszard SDS
  

 

  opracował: ks. Ryszard Stankiewicz SDS 
duszpasterz Centrum Formacji Duchowej
autor książek:
    

 

--- --- --- --- --- --- --- --- ---

Poznaj lepiej metodę modlitwy Słowem Bożym w dynamice Lectio Divina

Polecane pozycje pomocne w praktyce modlitwy Słowem Bożym

--- --- --- --- --- --- --- --- ---

 

Polecamy!

 

Zapraszamy do lektury i prenumeraty „Zeszytów Formacji Duchowej”!

ZESZYTY FORMACJI DUCHOWEJ
WARUNKI PRENUMERATY - ROK 2020

ZGŁOSZENIEPOLITYKA PRYWATNOSCI
Copyright - CFD.Salwatorianie.pl