O CFD AKTUALNOSCI PROGRAM KONTAKT DOM W TRZEBINI Do medytacji   

  Po prostu lectio divina – XVIII Niedziela Zwykła (A) &# ...


Propozycja modlitwy Słowem Bożym
w dynamice lectio divina

 

 

XVIII Niedziela Zwykła (rok A)
2 sierpnia 2020

 

I. Lectio

Czytaj z wiarą i uważnie święty tekst, jak gdyby dyktował go dla ciebie Duch Święty.

„A gdy nastał wieczór przystąpili do Niego uczniowie i rzekli: „Miejsce tu jest puste i pora już spóźniona. Każ więc rozejść się tłumom: niech idą do wsi i zakupią sobie żywności”. Lecz Jezus im odpowiedział: „Nie potrzebują odchodzić; wy dajcie im jeść”. Odpowiedzieli Mu: „Nie mamy tu nic oprócz pięciu chlebów i dwóch ryb”. On rzekł: „Przynieście mi je tutaj” (…). Następnie wziął te pięć chlebów i dwie ryby, spojrzał w niebo, odmówił błogosławieństwo i połamawszy chleby, dał je uczniom, uczniowie zaś tłumom. Jedli wszyscy do sytości…”.

(Mt 14, 15-20 – fragm. Ewangelii)

 

II. Meditatio

Staraj się zrozumieć dogłębnie tekst. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”.

Troskę, bezradność i próbę wyjścia z sytuacji odnajdziemy w słowach Apostołów skierowanych do Jezusa. Troska, bo zapewne sami byli głodni. Bezradność, bo jak tu nakarmić tyle ludzi, mając tylko pięć chlebów i dwie ryby. Po ludzku to niemożliwe. Rozwiązanie: niech tłumy idą i zakupią, poszukają sobie żywności w okolicy.

Czy jest we mnie troska o ludzi głodnych, głodnych nie tylko chleba? Czy pamiętam, że są też głody ludzkiej duszy, ludzkiego serca? Czy próbuję tym ludziom pomóc? Czy zbyt łatwo nie odsyłam ich, aby pomocy szukali gdzie indziej, wiedząc, że tego nie uczynią, pozostając ze swoimi głodami? Jakie są moje głody duszy i ciała? Gdzie, u kogo ja szukam ich zaspokojenia? Czy przychodzę prosić o pomoc Pana Jezusa?

Pan Jezus podziela troskę swoich uczniów o głodne tłumy. Ku ich zaskoczeniu proponuje jednak nieoczekiwane wyjście z sytuacji. Nikogo nigdzie nie odsyła. Przejmuje inicjatywę, to niewiele bierze w swoje ręce, modli się, błogosławi i zaczyna dzielić, podając uczniom, uczniowie tłumom. Wszyscy jedzą do sytości.

Mogę mieć niewiele, ale jeżeli to niewiele powierzę Jezusowi i pozwolę Mu działać, wiele mogę zrobić, bardzo wiele. Muszę pamiętać, że to On pomnaża, On daje wzrost, On napełnia po brzegi, On karmi do sytości. Ja powinienem zadbać o to, aby miał co napełniać, pomnażać, podnosić wzwyż. W tym „zadbaniu” nie zapomnę o swoim sercu, życiu. Trzeba mi pamiętać, że w sytuacji głodu, tym co pomaga w skutecznym zmaganiu się z nim oprócz pomnożenia, jest też podzielenie się.

Pomodlę się za trudzących się przy żniwach, o obfite plony, aby nikomu nie zabrakło chleba, o ustanie pandemii.

 

III. Oratio

Teraz ty mów do Boga. Otwórz przed Bogiem serce, aby mówić Mu o przeżyciach, które rodzi w tobie słowo. Módl się prosto i spontanicznie – owocami wcześniejszej „lectio” i „meditatio”. Pozwól Bogu zstąpić do serca i mów do Niego we własnym sercu. Wsłuchaj się w poruszenia własnego serca. Wyrażaj je szczerze przed Bogiem: uwielbiaj, dziękuj i proś. Może ci w tym pomóc modlitwa psalmu:

Oczy wszystkich zwracają się ku Tobie,
a Ty karmisz ich we właściwym czasie.
Ty otwierasz swą rękę
i karmisz do syta wszystko, co żyje…
(Ps 145, 15-16)

 

IV. Contemplatio

Trwaj przed Bogiem całym sobą. Módl się obecnością. Trwaj przy Bogu. Kontemplacja to czas bezsłownego westchnienia Ducha, ukojenia w Bogu. Rozmowa serca z sercem. Jest to godzina nawiedzenia Słowa. Powtarzaj w różnych porach dnia:

Otwierasz rękę, karmisz nas do syta!

 

Udającym się na wakacje i urlopy,
życzę miłego, udanego wypoczynku.

Odpoczywając nie zapomnijcie o Bożym słowie.
Od jego lektury, modlitwy nim
nie róbcie sobie nawet krótkich wakacji.

ks. Ryszard SDS
  

 

  opracował: ks. Ryszard Stankiewicz SDS 
duszpasterz Centrum Formacji Duchowej
autor książek:
    

 

--- --- --- --- --- --- --- --- ---

Poznaj lepiej metodę modlitwy Słowem Bożym w dynamice Lectio Divina

Polecane pozycje pomocne w praktyce modlitwy Słowem Bożym

--- --- --- --- --- --- --- --- ---

 

Polecamy!

 

Zapraszamy do lektury i prenumeraty „Zeszytów Formacji Duchowej”!

ZESZYTY FORMACJI DUCHOWEJ
WARUNKI PRENUMERATY - ROK 2020

ZGŁOSZENIEPOLITYKA PRYWATNOSCI
Copyright - CFD.Salwatorianie.pl