O CFD ARCHIWUM PROGRAM DOM W TRZEBINI Do medytacji   

  Po prostu lectio divina – XVIII Niedziela Zwykła – ...


Propozycja modlitwy Słowem Bożym
w dynamice lectio divina

 

 

XVIII Niedziela Zwykła (rok B)
5 sierpnia 2018 r.

 

I. Lectio

Czytaj z wiarą i uważnie święty tekst, jak gdyby dyktował go dla ciebie Duch Święty.

„Bracia: To zatem mówię i zaklinam was w Panu, abyście już nie postępowali tak, jak postępują poganie, z ich próżnym myśleniem, Wy zaś nie tak nauczyliście się Chrystusa. Słyszeliście przecież o Nim i zostaliście pouczeni w Nim - zgodnie z prawdą, jaka jest w Jezusie, że - co się tyczy poprzedniego sposobu życia - trzeba porzucić dawnego człowieka, który ulega zepsuciu na skutek zwodniczych żądz, odnawiać się duchem w waszym myśleniu i przyoblec człowieka nowego, stworzonego według Boga, w sprawiedliwości i prawdziwej świętości”.

(Ef 4, 17.20-24 - drugie czytanie)

 

II. Meditatio

Staraj się zrozumieć dogłębnie tekst. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”.

Paweł przynagla, wręcz zaklina Efezjan do porzucenia dawnego życia, życia pogańskiego, którego jednym z symptomów jest próżne myślenie i zachęca do podjęcia życia chrześcijańskiego inspirowanego Ewangelią.

Czy pamiętam, że jestem istotą myślącą? Czy czerpię inspirację dla moich myśli ze słowa Bożego? Czy pamiętam, że najlepszym lekarstwem na myśli złe, próżne, głupie, nieczyste są myśli dobre, piękne, mądre, czyste, szlachetne? Czy pamiętam, że od próżnego myślenia jest niedaleka droga do życiowej pustki, zagubienia, poczucia braku sensu życia? Czy ciągle nie jest tak, że to, co pogańskie, mnie pociąga, a to, co Boże, odpycha, zniechęca? Czy jestem rasowym chrześcijaninem czy poganinem?

Paweł zachęca, aby porzucić dawnego człowieka, a przyoblec człowieka nowego, stworzonego według Boga, człowieka wezwanego do życia w sprawiedliwości i prawdziwej świętości.

Świętość to nie dla mnie, to dla innych. Ja nie mam na to czasu, ani sił, ani chęci. Beatyfikacja czy ewentualna kanonizacja mnie nie interesuje. Zresztą, lubię rolę grzesznika, niekoniecznie dążącego do świętości. Starego człowieka też dobrze znam i jest mi z nim co najmniej dobrze. Przyzwyczaiłem się do jego wybryków, wyskoków, „niewinnej” niemoralności, bycia na bakier z prawem Bożym i ludzkim. Tak, pamiętam, w czasie chrztu otrzymałem szatę nowego człowieka, ale już z niej wyrosłem i nie wiem, czy mam ochotę na nową, dopasowaną do moich aktualnych „rozmiarów”. Tej szaty nie znajdę w sklepach, gdzie się ubieram. Ona nie jest w modzie. Odnawiać się. Tak, chodzę na siłownię, biegam, odwiedzam gabinety piękności i inne spa. Odnawiać się duchem. Ciągle pytam, czy warto? Tego przecież nikt nie zauważy, nie pochwali, nie pozazdrości, a piękną, wysportowaną sylwetkę, to już i owszem.

Pomodlę się za wypoczywających, aby czynili to jak nowi ludzie w Chrystusie, a nie jak poganie, aby odpoczywali, a nie uganiali się bezmyślnie za przyjemnościami. Pomodlę się za żniwujących rolników, pielgrzymów podążających na Jasną Górę.

 

III. Oratio

Teraz ty mów do Boga. Otwórz przed Bogiem serce, aby mówić Mu o przeżyciach, które rodzi w tobie słowo. Módl się prosto i spontanicznie – owocami wcześniejszej „lectio” i „meditatio”. Pozwól Bogu zstąpić do serca i mów do Niego we własnym sercu. Wsłuchaj się w poruszenia własnego serca. Wyrażaj je szczerze przed Bogiem: uwielbiaj, dziękuj i proś. Może ci w tym pomóc modlitwa psalmu:

Spożywał człowiek chleb aniołów,
zesłał im jadła do syta.
Wprowadził ich do swej ziemi świętej,
na górę, którą zdobyła Jego prawica...
(Ps 78, 25.54)

 

IV. Contemplatio

Trwaj przed Bogiem całym sobą. Módl się obecnością. Trwaj przy Bogu. Kontemplacja to czas bezsłownego westchnienia Ducha, ukojenia w Bogu. Rozmowa serca z sercem. Jest to godzina nawiedzenia Słowa. Powtarzaj w różnych porach dnia:

Pokarmem z nieba Pan swój lud obdarzył!

 

  opracował: ks. Ryszard Stankiewicz SDS 
duszpasterz Centrum Formacji Duchowej
autor książek:
    

 

--- --- --- --- --- --- --- --- ---

Poznaj lepiej metodę modlitwy Słowem Bożym w dynamice Lectio Divina

Polecane pozycje pomocne w praktyce modlitwy Słowem Bożym

--- --- --- --- --- --- --- --- ---

 

Poznaj założyciela salwatorianów i salwatorianek!

 

„Ojciec o MARYJNYM sercu”
8 grudnia 2017 – nagranie i tekst konferencji ks. Krzysztofa Wonsa SDS

 

  

Centrum Formacji Duchowej poleca:

 

Zapraszamy do lektury i prenumeraty „Zeszytów Formacji Duchowej”!

ZESZYTY FORMACJI DUCHOWEJ
WARUNKI PRENUMERATY - ROK 2018

 

KONTAKT ZGŁOSZENIEPOLITYKA PRYWATNOSCI
Copyright - CFD.Salwatorianie.pl