O CFD ARCHIWUM PROGRAM DOM W TRZEBINI Do medytacji   

  Po prostu lectio divina – XXIII Niedziela Zwykła – ...


Propozycja modlitwy Słowem Bożym
w dynamice lectio divina

 

 

XXIII Niedziela Zwykła (rok B)
9 września 2018 r.

 

I. Lectio

Czytaj z wiarą i uważnie święty tekst, jak gdyby dyktował go dla ciebie Duch Święty.

„Jezus opuścił okolice Tyru i przez Sydon przyszedł nad Jezioro Galilejskie, przemierzając posiadłości Dekapolu. Przyprowadzili Mu głuchoniemego i prosili Go, żeby położył na niego rękę. On wziął go na bok, z dala od tłumu, włożył palce w jego uszy i śliną dotknął mu języka; a spojrzawszy w niebo, westchnął i rzekł do niego: «Effatha», to znaczy: Otwórz się. Zaraz otworzyły się jego uszy, więzy języka się rozwiązały i mógł prawidłowo mówić. Jezus przykazał im, żeby nikomu nie mówili. Lecz im bardziej przykazywał, tym gorliwiej to rozgłaszali. I przepełnieni zdumieniem mówili: «Dobrze wszystko uczynił. Nawet głuchym słuch przywraca i niemym mowę»”.

(Mk 7, 31-37 - Ewangelia)

 

II. Meditatio

Staraj się zrozumieć dogłębnie tekst. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”.

Nasi niedzielni, ewangeliczni bohaterzy przyprowadzili do Jezusa głuchoniemego, ufając, że ten dzięki Jego interwencji, odzyska słuch i mowę. Tak też się stało. Dziś być może ci sami bohaterzy, w podobnej sytuacji przyprowadziliby do Jezusa człowieka i to może nie jednego, aby Zbawiciel (o zgrozo) pozbawił go mowy, aby zamiast „effata” czyli otwórz się, rzekł „zamilknij, przestań mówić głupio, złośliwie, wulgarnie, uszczypliwie, plotkarsko, choć może dykcyjnie całkiem prawidłowo i poprawnie”. Ewangelista podkreśla zdumienie tłumów wobec faktu uzdrowienia głuchoniemego i podaje słowa, które padają z ust zdumionych ludzi: „Dobrze wszystko uczynił. Nawet głuchym słuch przywraca i niemym mowę”. Tego Ewangelista nie odnotowuje, ale wynika to z całego kontekstu nauczania Pana Jezusa. On wzywa do odpowiedzialności za dary słuchu i mowy. To ważne czego i kogo słuchamy, jak to czynimy, ważne też są nasze wypowiadane słowa, nasza za nie odpowiedzialność.

Czy pozwalam, aby Pan dotykał swoją łaską mojej mowy i mojego słuchu i leczył te zmysły z tego co w nich nieprawidłowe? Czy zdaję sobie sprawę, że nie wystarczy prawidłowo mówić, ale też należy to czynić dobrze, mądrze, budująco? Czy taka jest moja mowa, ta codzienna i ta świąteczna? Czy nie rzucam słów na wiatr? Czy pamiętam, że słowem nieodpowiedzialnym, złym można zranić a nawet zabić, dobrym zaś pomóc, ocalić, podnieść na duchu? Czy potrafię, kiedy trzeba, tak po prostu zamilknąć, nic nie mówić? Czy wśród tych, których słucham pierwsze miejsce zajmuje Pan Bóg? Czy z dnia na dzień potrafię coraz lepiej i uważniej słuchać moich bliźnich i siebie?

Pomodlę się za ludzi głuchoniemych, aby z pomocą społeczeństwa potrafili odnaleźć swoje miejsce w życiu. Podziękuję za dar słuchu i mowy. Polecę Bożemu miłosierdziu ludzi, którzy te dary wykorzystują do niecnych, złych rzeczy, o dar poprawy czy wręcz głębokiego nawrócenia.

 

III. Oratio

Teraz ty mów do Boga. Otwórz przed Bogiem serce, aby mówić Mu o przeżyciach, które rodzi w tobie słowo. Módl się prosto i spontanicznie – owocami wcześniejszej „lectio” i „meditatio”. Pozwól Bogu zstąpić do serca i mów do Niego we własnym sercu. Wsłuchaj się w poruszenia własnego serca. Wyrażaj je szczerze przed Bogiem: uwielbiaj, dziękuj i proś. Może ci w tym pomóc modlitwa psalmu:

Pan przywraca wzrok ociemniałym,
Pan dźwiga poniżonych,
Pan kocha sprawiedliwych,
Pan strzeże przybyszów...
(Ps 146, 8-9)

 

IV. Contemplatio

Trwaj przed Bogiem całym sobą. Módl się obecnością. Trwaj przy Bogu. Kontemplacja to czas bezsłownego westchnienia Ducha, ukojenia w Bogu. Rozmowa serca z sercem. Jest to godzina nawiedzenia Słowa. Powtarzaj w różnych porach dnia:

Chwal, duszo moja, Pana, Stwórcę swego!

 

  opracował: ks. Ryszard Stankiewicz SDS 
duszpasterz Centrum Formacji Duchowej
autor książek:
    

 

--- --- --- --- --- --- --- --- ---

Poznaj lepiej metodę modlitwy Słowem Bożym w dynamice Lectio Divina

Polecane pozycje pomocne w praktyce modlitwy Słowem Bożym

--- --- --- --- --- --- --- --- ---

  

Centrum Formacji Duchowej poleca:

100. rocznica śmierci o. Franciszka Marii od Krzyża Jordana,
założyciela salwatorianów i salwatorianek

8 września 1918 – 8 września 2018
.

  

 

Zapraszamy do lektury i prenumeraty „Zeszytów Formacji Duchowej”!

ZESZYTY FORMACJI DUCHOWEJ
WARUNKI PRENUMERATY - ROK 2018

KONTAKT ZGŁOSZENIEPOLITYKA PRYWATNOSCI
Copyright - CFD.Salwatorianie.pl