O CFD ARCHIWUM PROGRAM DOM W TRZEBINI Do medytacji   

  Po prostu lectio divina – XXVII Niedziela Zwykła – ...


Propozycja modlitwy Słowem Bożym
w dynamice lectio divina

 

 

XXVII Niedziela Zwykła (rok B)
7 października 2018 r.

 

I. Lectio

Czytaj z wiarą i uważnie święty tekst, jak gdyby dyktował go dla ciebie Duch Święty.

„Potem Pan Bóg rzekł: «Nie jest dobrze, żeby mężczyzna był sam, uczynię mu zatem odpowiednią dla niego pomoc». Ulepiwszy z gleby wszelkie zwierzęta lądowe i wszelkie ptaki powietrzne, Pan Bóg przyprowadził je do mężczyzny, aby przekonać się, jaką on da im nazwę. Każde jednak zwierzę, które określił mężczyzna, otrzymało nazwę «istota żywa». I tak mężczyzna dał nazwy wszelkiemu bydłu, ptakom powietrznym i wszelkiemu zwierzęciu polnemu, ale nie znalazła się pomoc odpowiednia dla mężczyzny. Wtedy to Pan sprawił, że mężczyzna pogrążył się w głębokim śnie, i gdy spał, wyjął jedno z jego żeber, a miejsce to zapełnił ciałem. Po czym Pan Bóg z żebra, które wyjął z mężczyzny, zbudował niewiastę. A gdy ją przyprowadził do mężczyzny, mężczyzna powiedział: «Ta dopiero jest kością z moich kości i ciałem z mego ciała! Ta będzie się zwała niewiastą, bo ta z mężczyzny została wzięta». Dlatego to mężczyzna opuszcza ojca swego i matkę swoją i łączy się ze swą żoną tak ściśle, że stają się jednym ciałem”.

(Rdz 2, 18-24 – pierwsze czytanie)

 

II. Meditatio

Staraj się zrozumieć dogłębnie tekst. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”.

„Nie jest dobrze, żeby mężczyzna był sam”… Zapewne można to powiedzieć także w drugą stronę, że nie jest dobrze, aby kobieta była sama. Ona też potrzebuje w życiu pomocy, potrzebuje mężczyzny. Kobieta dla mężczyzny, mężczyzna dla kobiety, to odpowiednia pomoc, wsparcie, oparcie, nie kot, nie pies czy inna „istota żywa”.

Nie jest dobrze, gdy on jest sam, czy ona jest sama, ale nie zawsze jest łatwo, miło, sympatycznie, kiedy są we dwoje, razem. Bycia razem trzeba się ciągle uczyć czy to w małżeństwie, rodzinie, rodzinie zakonnej, grupie modlitewnej itp. Tej nauce zapewne sprzyjają chwile samotności, oddalenia kobiety od mężczyzny i odwrotnie, aby spojrzeć na bycie razem z dystansu, zobaczyć tego plusy i minusy, plusy umocnić, minusy usunąć lub zamienić na plusy. Dodajmy, że mądrego przeżywania samotności też trzeba się uczyć i to pilnie.

Trzeba Panu Bogu dziękować za wspomniane „istoty żywe”. Wprawdzie nie zastąpią mężczyźnie i kobiecie wzajemnych relacji, ale (zwłaszcza te udomowione) mogą wnieść wiele dobrego w życie człowieka, mężczyzny i kobiety. Można się też od nich czegoś nauczyć, jak od psa wierności, czy od mrówki pracowitości. Niekiedy wydaje się, że niektórzy z nas uczą się dużo od komara, czyli precyzyjnie użądlić, zadać ból i jeżeli nie wyssać krwi, to jej napsuć, a do tego to uciążliwe brzęczenie czyli nasze obgadywanie po za plecami czyli nie wiadomo kto i gdzie, ale denerwuje i złości.

Czy umiem przeżywać swoją samotność, czy też umiem być razem z innymi? Czy jestem Bogu wdzięczny za ludzi (mężczyzn i kobiety), których stawia na mojej drodze życia, za ich obecność i pomoc? Czy jeżeli jestem w małżeństwie, to uczę się bycia razem, we dwoje? Czy zdaje sobie sprawę, że tak jak samotność, tak i bycie we dwoje ma swoje wymagające strony, wymaga trudu, poświęcenia? Niezależnie od tego czy aktualnie jestem sam, czy może we dwoje, to pamiętam o mojej relacji z Panem Bogiem? Cieszę się z obecności istot żywych w moim życiu, ale ich nie ubóstwiam, jak też nie znęcam się nad nimi.

Pomodlę się za wszystkich mężczyzn i kobiety, którzy, czy to samotnie czy we dwoje kształtują swoje życie. Pomodlę się o rozsądny szacunek dla wszystkich „istot żywych”. Postaram się uczynić to (pomodlić) w czasie wspólnej modlitwy różańcowej.

 

III. Oratio

Teraz ty mów do Boga. Otwórz przed Bogiem serce, aby mówić Mu o przeżyciach, które rodzi w tobie słowo. Módl się prosto i spontanicznie – owocami wcześniejszej „lectio” i „meditatio”. Pozwól Bogu zstąpić do serca i mów do Niego we własnym sercu. Wsłuchaj się w poruszenia własnego serca. Wyrażaj je szczerze przed Bogiem: uwielbiaj, dziękuj i proś. Może ci w tym pomóc modlitwa psalmu:

Szczęśliwy człowiek, który boi się Pana
i chodzi Jego drogami.
Będziesz spożywał owoc pracy rąk swoich,
szczęście osiągniesz i dobrze ci będzie...
(Ps 128, 1-2)

 

IV. Contemplatio

Trwaj przed Bogiem całym sobą. Módl się obecnością. Trwaj przy Bogu. Kontemplacja to czas bezsłownego westchnienia Ducha, ukojenia w Bogu. Rozmowa serca z sercem. Jest to godzina nawiedzenia Słowa. Powtarzaj w różnych porach dnia:

Niechaj nas zawsze Pan Bóg błogosławi!

 

  opracował: ks. Ryszard Stankiewicz SDS 
duszpasterz Centrum Formacji Duchowej
autor książek:
    

 

--- --- --- --- --- --- --- --- ---

Poznaj lepiej metodę modlitwy Słowem Bożym w dynamice Lectio Divina

Polecane pozycje pomocne w praktyce modlitwy Słowem Bożym

--- --- --- --- --- --- --- --- ---

  

Polecamy publikacje – owoce spotkań, które w CFD w Krakowie
prowadził śp. ks. Alessandro Pronzato
, zmarły 25 września 2018 r.

 

Zapraszamy do lektury i prenumeraty „Zeszytów Formacji Duchowej”!

ZESZYTY FORMACJI DUCHOWEJ
WARUNKI PRENUMERATY - ROK 2018

KONTAKT ZGŁOSZENIEPOLITYKA PRYWATNOSCI
Copyright - CFD.Salwatorianie.pl