O CFD ARCHIWUM PROGRAM DOM W TRZEBINI Do medytacji   

  Po prostu lectio divina – XIV Niedziela Zwykła (C) R ...


Propozycja modlitwy Słowem Bożym
w dynamice lectio divina

 

 

XIV Niedziela Zwykła (rok C)
7 lipca 2019 r.

 

I. Lectio

Czytaj z wiarą i uważnie święty tekst, jak gdyby dyktował go dla ciebie Duch Święty.

„Jezus wyznaczył jeszcze innych siedemdziesięciu dwóch uczniów i wysłał ich po dwóch przed sobą do każdego miasta i miejscowości, dokąd sam przyjść zamierzał. Powiedział też do nich: «Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało; proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo. Idźcie, oto was posyłam jak owce między wilki. Nie noście z sobą trzosa ani torby, ani sandałów; i nikogo w drodze nie pozdrawiajcie. Gdy do jakiego domu wejdziecie, najpierw mówcie: ‘Pokój temu domowi’. Jeśli tam mieszka człowiek godny pokoju, wasz pokój spocznie na nim; jeśli nie, powróci do was. W tym samym domu zostańcie, jedząc i pijąc, co mają; bo zasługuje robotnik na swą zapłatę. Nie przechodźcie z domu do domu. Jeśli do jakiego miasta wejdziecie i przyjmą was, jedzcie, co Wam podadzą; uzdrawiajcie chorych, którzy tam są, i mówcie im: ‘Przybliżyło się do was królestwo Boże’. Lecz jeśli do jakiego miasta wejdziecie, a nie przyjmą was, wyjdźcie na jego ulice i powiedzcie: ‘Nawet proch, który z waszego miasta przylgnął nam do nóg, strząsamy wam. Wszakże to wiedzcie, że bliskie jest królestwo Boże’. Powiadam wam: Sodomie lżej będzie w ów dzień niż temu miastu». Wróciło siedemdziesięciu dwóch z radością mówiąc: «Panie, przez wzgląd na Twoje imię nawet złe duchy nam się poddają». Wtedy rzekł do nich: «Widziałem szatana spadającego z nieba jak błyskawica. Oto dałem wam władzę stąpania po wężach i skorpionach, i po całej potędze przeciwnika, a nic wam nie zaszkodzi. Jednak nie z tego się cieszcie, że duchy się wam poddają, lecz cieszcie się, że wasze imiona zapisane są w niebie»”.

(Łk 10, 1-12. 17-20– Ewangelia)

 

II. Meditatio

Staraj się zrozumieć dogłębnie tekst. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”.

Czas wakacji, to czas odpoczynku, krótszych czy też dłuższych urlopów, obozów, kolonii. Ale czas wakacyjnych miesięcy, lipca i sierpnia, to dla bardzo wielu czas intensywnej pracy, trudu, wysiłku. To także czas dorocznych żniw, zbioru zbóż, aby nikomu nie zabrakło chleba. W dzisiejszej, niedzielnej Ewangelii Pan Jezus też mówi o żniwie i to wielkim. Jednocześnie niejako skarży się, że brakuje robotników do pracy przy tym żniwowaniu. Zachęca, aby modlić się, prosić Pana Żniwa, aby posłał nowych robotników, nowych żniwiarzy na swoje żniwo. Tak jak w przypadku zbioru zbóż, chodzi, aby nie zmarnował się żaden kłos, tak w tym przypadku chodzi, aby się nie zmarnowało, nie zostało utracone dla Pana Boga, dla życia Bożego żadne ludzkie serce, także Twoje i moje.

Czy proszę Pana Boga, modlę się o nowych żniwiarzy, licznych i dobrych? Czy modlę się za tych, którzy już żniwują, aby czynili to z oddaniem, zaangażowaniem, poświęceniem dla chwały Gospodarza i dobra ludzi? Czy zdaję sobie sprawę, że czas żniw się kończy, zaś te żniwa trwają nieustannie, cały rok, żniwa na polu ludzkich serc i dusz? Czy zależy mi na tym, aby każde ludzkie serce znalazło się w Bożym spichlerzu, każde ludzkie serce cieszyło się darem Bożego życia w doczesności i w wieczności? Czy modlę się za tych, którzy z pól zbierają zboże? Modlę się o dobre plony, obfite a w perspektywie o chleb dla wszystkich? Czy szanuję chleb a tym samym ludzi, którzy się trudzili, aby świeży i pachnący pojawił się na moim stole? Czy chleba nie marnuję, chlebem się dzielę?

Pomodlę się o nowe powołania do Bożej służby, o nowych żniwiarzy, o obfite plony, za przebywających na wakacjach, urlopach o dobrą pogodę, godny, owocny czas wypoczynku.

 

III. Oratio

Teraz ty mów do Boga. Otwórz przed Bogiem serce, aby mówić Mu o przeżyciach, które rodzi w tobie słowo. Módl się prosto i spontanicznie – owocami wcześniejszej „lectio” i „meditatio”. Pozwól Bogu zstąpić do serca i mów do Niego we własnym sercu. Wsłuchaj się w poruszenia własnego serca. Wyrażaj je szczerze przed Bogiem: uwielbiaj, dziękuj i proś. Może ci w tym pomóc modlitwa psalmu:

Morze na suchy ląd zamienił,
pieszo przeszli przez rzekę:
Nim się przeto radujmy!
Jego potęga włada na wieki…
(Ps 66, 16)

 

IV. Contemplatio

Trwaj przed Bogiem całym sobą. Módl się obecnością. Trwaj przy Bogu. Kontemplacja to czas bezsłownego westchnienia Ducha, ukojenia w Bogu. Rozmowa serca z sercem. Jest to godzina nawiedzenia Słowa. Powtarzaj w różnych porach dnia:

Niech cała ziemia chwali swego Boga!

 

  opracował: ks. Ryszard Stankiewicz SDS 
duszpasterz Centrum Formacji Duchowej
autor książek:
    

 

--- --- --- --- --- --- --- --- ---

Wszystkim życzę udanego, wakacyjnego odpoczynku! Pamiętajcie! Udany odpoczynek, tak jak udane życie czy praca, może być tylko z Bogiem w sercu.

ks. Ryszard SDS

--- --- --- --- --- --- --- --- ---

Poznaj lepiej metodę modlitwy Słowem Bożym w dynamice Lectio Divina

Polecane pozycje pomocne w praktyce modlitwy Słowem Bożym

--- --- --- --- --- --- --- --- ---

 

Zapraszamy do udziału w sesjach formacyjnych!

 


ZESZYTY FORMACJI DUCHOWEJ
WARUNKI PRENUMERATY - ROK 2019

 

KONTAKT ZGŁOSZENIEPOLITYKA PRYWATNOSCI
Copyright - CFD.Salwatorianie.pl