O CFD AKTUALNOSCI PROGRAM KONTAKT DOM W TRZEBINI Do medytacji   

  Po prostu lectio divina – XXIX Niedziela Zwykła (C)  ...


Propozycja modlitwy Słowem Bożym
w dynamice lectio divina

 

 

XXIX Niedziela Zwykła (rok C)
20 października 2019 r.

 

I. Lectio

Czytaj z wiarą i uważnie święty tekst, jak gdyby dyktował go dla ciebie Duch Święty.

„Amalekici przybyli, aby walczyć z Izraelitami w Refidim. Mojżesz powiedział wtedy do Jozuego: "Wybierz sobie mężów i wyruszysz z nimi na walkę z Amalekitami. Ja jutro stanę na szczycie góry z laską Boga w ręku". Jozue spełnił polecenie Mojżesza i wyruszył do walki z Amalekitami. Mojżesz, Aaron i Chur wyszli na szczyt góry. Jak długo Mojżesz trzymał ręce podniesione do góry, Izrael miał przewagę. Gdy zaś ręce opuszczał, miał przewagę Amalekita. Gdy ręce Mojżesza zdrętwiały, wzięli kamień i położyli pod niego, i usiadł na nim. Aaron zaś i Chur podparli jego ręce, jeden z tej, a drugi z tamtej strony. W ten sposób aż do zachodu słońca były ręce jego stale wzniesione wysoko. I tak zdołał Jozue pokonać Amalekitów i ich lud ostrzem miecza”.

(Wj 17, 8-13 – pierwsze czytanie)

 

II. Meditatio

Staraj się zrozumieć dogłębnie tekst. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”.

Także i na naszej drodze życia do Domu Ojca Niebieskiego, jak na drodze Izraela do Ziemi Obiecanej, pojawi się od czasu do czasu jakiś Amalekita wzywając nas do walki, konfrontacji. Nie ma drogi odwrotu czy jakiejś drogi alternatywnej, która pozwalałaby ominąć naszego przeciwnika. Są dwa, no może trzy wyjścia. Pierwsze po prostu się poddać i to bezwarunkowo. Po drugie negocjować warunki poddania się. Po trzecie stanąć do walki. Izraelici nie mieli najmniejszego zamiaru zamieniać niewoli egipskiej na amalekicką. Wybrali walkę, bój. My też nie mamy wyjścia. Z grzechem, pokusami się nie negocjuje, ale zmaga, walczy, stawia im czoło. W naszym przypadku w walce są ważne nie tyle ręce uzbrojone w oręż, ale te wzniesione w modlitewnym geście. Tak jak w przypadku zmagania Izraela z Amalekitami, tym bardziej w naszym zmaganiu z pokusami, słabościami, grzechem, Boża pomoc, wsparcie jest kluczowe, i nie tylko, aby wygrać. Ono jest potrzebne w razie ewentualnej przegranej, aby się pozbierać, zebrać siły i znowu stanąć do boju. Tak jak w przypadku Izraela nie wystarczyło „trochę” powalczyć, tak i w naszym nie wystarczy „trochę” się pomodlić. Potrzebujemy wytrwałej, ufnej, codziennej modlitwy. A co zrobić, kiedy ręce będą słabły a obok nie będzie pomocników i kamieni do podparcia. Modlić się całym sercem!

Co częściej można spotkać w Twoim „obozie” życia, przygotowania do kapitulacji, gorączkowe szukanie argumentów do negocjacji, czy przygotowania do walki, do boju. Czy ci, którzy dzielą Twoje życie mają okazję, aby widzieć Cię jak się modlisz? Ale też czy nie modlisz się bo Cię widzą, ale dlatego, że bardzo potrzebują Twojej modlitwy i modlisz się też, kiedy Cię nie widzą. Jak wygląda w Twoim życiu współpraca pomiędzy czynem a modlitwą? Idziesz do Ziemi Obiecanej, Domu Ojca, czy może obmyślasz jak ukradkiem wrócić do Egiptu, domu niewoli?

Pomodlę się o dar owocnej współpracy pomiędzy czynem, działaniem, codziennym zmaganiem czy wręcz walką a modlitwą.

 

III. Oratio

Teraz ty mów do Boga. Otwórz przed Bogiem serce, aby mówić Mu o przeżyciach, które rodzi w tobie słowo. Módl się prosto i spontanicznie – owocami wcześniejszej „lectio” i „meditatio”. Pozwól Bogu zstąpić do serca i mów do Niego we własnym sercu. Wsłuchaj się w poruszenia własnego serca. Wyrażaj je szczerze przed Bogiem: uwielbiaj, dziękuj i proś. Może ci w tym pomóc modlitwa psalmu:

Wznoszę swe oczy ku górom;
skąd nadejść ma dla mnie pomoc?
Pomoc moja od Pana,
który stworzył niebo i ziemię…
(Ps 121, 1-2)

 

IV. Contemplatio

Trwaj przed Bogiem całym sobą. Módl się obecnością. Trwaj przy Bogu. Kontemplacja to czas bezsłownego westchnienia Ducha, ukojenia w Bogu. Rozmowa serca z sercem. Jest to godzina nawiedzenia Słowa. Powtarzaj w różnych porach dnia:

Naszą pomocą jest nasz Pan i Stwórca!

 

  opracował: ks. Ryszard Stankiewicz SDS 
duszpasterz Centrum Formacji Duchowej
autor książek:
    

 

--- --- --- --- --- --- --- --- ---

Poznaj lepiej metodę modlitwy Słowem Bożym w dynamice Lectio Divina

Polecane pozycje pomocne w praktyce modlitwy Słowem Bożym

--- --- --- --- --- --- --- --- ---

 

W sekretariacie FAUSTINUM można zamówić płyty CD z nagraniem konferencji Krzysztofa Wonsa SDS i sióstr Matki Bożej Miłosierdzia z III Międzynarodowych Dni Apostołów Bożego Miłosierdzia „Pokochałem cię wieczną miłością”.

Polecamy!

 

Zapraszamy do lektury i prenumeraty „Zeszytów Formacji Duchowej”!


ZESZYTY FORMACJI DUCHOWEJ
WARUNKI PRENUMERATY - ROK 2019

ZGŁOSZENIEPOLITYKA PRYWATNOSCI
Copyright - CFD.Salwatorianie.pl