O CFD AKTUALNOSCI PROGRAM KONTAKT DOM W TRZEBINI Do medytacji   

  Po prostu lectio divina – V Niedziela Zwykła (A) – ...


Propozycja modlitwy Słowem Bożym
w dynamice lectio divina

 

 

V Niedziela Zwykła (rok A)
9 lutego 2020 r.

 

I. Lectio

Czytaj z wiarą i uważnie święty tekst, jak gdyby dyktował go dla ciebie Duch Święty.

„Wy jesteście solą dla ziemi. Lecz jeśli sól utraci swój smak, czymże ją posolić? Na nic się już nie przyda, chyba na wyrzucenie i podeptanie przez ludzi. Wy jesteście światłem świata. Nie może się ukryć miasto położone na górze. Nie zapala się też światła i nie stawia pod korcem, ale na świeczniku, aby świeciło wszystkim, którzy są w domu. Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie”.

(Mt 5, 13-16 – Ewangelia)

 

II. Meditatio

Staraj się zrozumieć dogłębnie tekst. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”.

Sól, szczególnie ta biała, nie ma obecnie wysokich notowań. Zaleca się ograniczenie jej używania. Sól, o której w Ewangelii niedzielnej mówi Pan Jezus, swych wysokich notowań nie utraciła. Świat, tak jak 2000 lat temu, tak i teraz potrzebuje ewangelicznej soli. To dzięki niej zostaje zachowany w świecie i ludzkich sercach, słowach, czynach Boży smak, dobry smak. Dzięki tej soli jest nadzieja, że zostaną powstrzymane procesy psucia się ludzkich obyczajów czy zachowań. Troszcząc się o to, aby tej ewangelicznej soli nie zabrakło, nie wolno zapomnieć o trosce o samą sól, o jej jakość. Nie można pozwolić, aby zwietrzała i upodobniła się do piasku, który nadaje się jedynie na wyrzucenie i podeptanie przez ludzkie stopy.

Często rosną rachunki za prąd czyli używając popularnego określenia, za światło. Ale też rosną rachunki za brak Bożego światła w codziennym życiu, za życie w ciemnościach grzechu, braku Bożej łaski w sercu. Często te „ciemne” rachunki rosną w zastraszającym tempie. Świat, człowiek, ja potrzebuje Bożego światła, aby nie błądzić, nie błąkać się po manowcach, unikać ślepych uliczek, ale oświetloną drogą wytyczoną przez Pana Jezusa pewnie podążać do niebieskiej ojczyzny.

Czy zdaję sobie sprawę, że to ja, moje życie jest tą ewangeliczną solą? Czy dbam o jej jakość, najwyższą jakość? Czy bronię tylko swego życia przed zepsuciem, dbam o jego ewangeliczny Boży smak? Czy pomagam w tym także moim braciom i siostrom, szczególnie tym, którzy już dawno z tej troski i tych starań zrezygnowali? Być może z bólem serca płacę comiesięczne rachunki za prąd, ale serce mnie nie boli, kiedy życie wystawia mi rachunki za brak Bożego światła i za to co dzieje się w moim życiu kiedy żyję w ciemnościach grzechu? Nie tylko, że płacę te „ciemne” rachunki, ale też nie przejmuję się, że one ciągle rosną i to nie tylko w moim życiu? Czy Boże światło płonie w moim życiu jasnym płomieniem z daleka widocznym też dla innych?

W gorącej i ufnej modlitwie będę prosił Pana o łaskę, abym nie utracił Bożego, ewangelicznego smaku, aby nie zabrakło w mym sercu Bożego światła, które będzie rozświetlało moje i drogi moich bliźnich.

 

III. Oratio

Teraz ty mów do Boga. Otwórz przed Bogiem serce, aby mówić Mu o przeżyciach, które rodzi w tobie słowo. Módl się prosto i spontanicznie – owocami wcześniejszej „lectio” i „meditatio”. Pozwól Bogu zstąpić do serca i mów do Niego we własnym sercu. Wsłuchaj się w poruszenia własnego serca. Wyrażaj je szczerze przed Bogiem: uwielbiaj, dziękuj i proś. Może ci w tym pomóc modlitwa psalmu:

Jego wierne serce lękać się nie będzie.
Rozdaje i obdarza ubogich;
jego sprawiedliwość będzie trwała zawsze,
wywyższona z chwałą będzie jego potęga…
(Ps 112, 8-9)

 

IV. Contemplatio

Trwaj przed Bogiem całym sobą. Módl się obecnością. Trwaj przy Bogu. Kontemplacja to czas bezsłownego westchnienia Ducha, ukojenia w Bogu. Rozmowa serca z sercem. Jest to godzina nawiedzenia Słowa. Powtarzaj w różnych porach dnia:

Wschodzi w ciemnościach jak światło dla prawych!

 

  opracował: ks. Ryszard Stankiewicz SDS 
duszpasterz Centrum Formacji Duchowej
autor książek:
    

 

--- --- --- --- --- --- --- --- ---

Poznaj lepiej metodę modlitwy Słowem Bożym w dynamice Lectio Divina

Polecane pozycje pomocne w praktyce modlitwy Słowem Bożym

--- --- --- --- --- --- --- --- ---

 

Polecamy!

 

 

 

Zapraszamy do lektury i prenumeraty „Zeszytów Formacji Duchowej”!

ZESZYTY FORMACJI DUCHOWEJ
WARUNKI PRENUMERATY - ROK 2020

ZGŁOSZENIEPOLITYKA PRYWATNOSCI
Copyright - CFD.Salwatorianie.pl