Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Język polskiJęzyk polski
pin ul. św Jacka 16, 30-364 Kraków
clock

Sekretariat czynny:
9:00 -12:00 | 14:00 -17:30 | 18:00 -19:00

pinclockphonemailmail

ul. św Jacka 16, 30-364 Kraków

Sekretariat: 9:00 -12:00 | 14:30 -17:30 | 18:00 -19:00

Strona główna

 

up-arrow

Rozumieć i wierzyć, słuchać i strzec...

Moje spotkania z Centrum Formacji Duchowej w Krakowie mają już za sobą długą historię, gdyż zacząłem je wiele lat temu, gdy byłem jeszcze wykładowcą egzegezy biblijnej na Wydziale Teologicznym Północnych Włoch i prefektem Biblioteki – Pinakoteki Ambrozjańskiej. Ta więź trwała, choć z przerwami, także gdy udałem się do Rzymu jako Przewodniczący Papieskiej Rady d/s Kultury, mianowany przez Benedykta XVI. O. Krzysztof był stałym przyjacielem, to on zapragnął także tego ostatniego spotkania w tak ważnym i znaczącym czasie, jak XXV rocznica powstania Centrum.

 

Na każdym etapie mojego doświadczenia z tłumem osób trwających na słuchaniu, studium i medytacji Słowa Bożego, odkrywałem atmosferę nadzwyczajnej intensywności i pasji. Egzegetyczne zgłębianie tekstu biblijnego wybranego na każdą sesję splatało się z refleksją duchową, ciszą, liturgią. Doprawdy, “rozumieć i wierzyć” stanowiło parę pojęciową wciąż żywą i poświadczaną przez gorliwe uczestnictwo. W ten sposób znajdowała potwierdzenie inna ewangeliczna para pojęciowa – “słuchać i strzec” w konkretnym życiu tego Słowa, które jest “lampą dla moich kroków na drodze życia”, jak mówi Psalmista.

Dystans językowy, pokonywany przez wyjątkowe zdolności naszej przyjaciółki Danuty Piekarz, znikał także w spontanicznych dialogach towarzyszących każdej lekturze biblijnej.

Powierzam Bogu piękną przyszłość Centrum, aby On był zawsze obecny wśród tych wszystkich, którzy przez wiele kolejnych lat będą wciąż kochać Jego Słowo.

Z błogosławieństwem Pańskim i mocnym uściskiem
Gianfranco kard. Ravasi