Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Język polskiJęzyk polski
pin ul. św Jacka 16, 30-364 Kraków
clock

Sekretariat czynny:
9:00 -12:00 | 14:00 -17:30 | 18:00 -19:00

pinclockphonemailmail

ul. św Jacka 16, 30-364 Kraków

Sekretariat: 9:00 -12:00 | 14:30 -17:30 | 18:00 -19:00

Strona główna

 

up-arrow

Szkoła Wychowawców Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych

W 2001 r. w CFD rozpoczęła się pierwsza edycja dwuletniej Szkoły Wychowawców. Odbywa się ona pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski

Program Szkoły opiera się na głównych tematach antropologicznych i teologicznych adhortacji Jana Pawła II „Pastores dabo vobis”. Celem zajęć jest praktyczne przygotowanie uczestników do pracy wychowawczej na różnych poziomach formacji seminaryjnej i zakonnej. Droga tego przygotowanie polega na osobistej formacji wychowawców. Zgodnie ze wskazaniami „Pastores dabo vobis” proponowana formacja ma charakter integralny. Stara się ogarnąć całą osobę, we wszystkich jej wymiarach i sferach (por. PDV 43).

Przyswajanie i przeżywanie proponowanych treści dokonuje się na trzech poziomach: ludzkim, duchowym i intelektualnym:
- formacja do dojrzałości ludzkiej: formacja osobista w dynamice grupowej; ćwiczenia komunikacyjne, psychodrama, bibliodrama, praca z obrazem i inne.
- formacja do modlitwy Słowem Bożym: zgłębianie Słowa Bożego przeżywane w ciągu dnia w dynamice lectio divina.
- formacja doktrynalna i pedagogiczna: wykłady i konwersatoria - pogłębienie refleksji nad zdobytą wiedzą filozoficzno-teologiczną w kontekście podejmowanej pracy wychowawczej.

W ciągu dwóch lat zaplanowanych jest dziesięć pięciodniowych sesji formacyjnych oraz dwie serie ośmiodniowych rekolekcji lectio divina. Prowadzącymi zajęcia są wychowawcy oraz wykładowcy - znawcy z zakresu teologii, pedagogiki, psychologii z różnych ośrodków naukowych i środowisk formacji seminaryjnej i zakonnej w Polsce i zagranicą.

W przeprowadzonych dotychczas dziewięciu edycjach Szkoły od 2001 do 2021 roku zajęcia formacyjne ukończyło łącznie 644 absolwentów. We wrześniu 2022 r. rozpocznie się jubileuszowa, X edycja Szkoły Wychowawców. Inauguracja będzie miała miejsce w 25 roku działalności Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie.

Wszystkie informacje dotyczące

Szkoły Wychowawców WSD
Kalendarz sesji

Szkoły Wychowawców WSD

Kalendarz wydarzeń

kliknij na pierwszym dniu wydarzenia,
aby zobaczyć szczegóły