Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Język polskiJęzyk polski
pin ul. św Jacka 16, 30-364 Kraków
clock

Sekretariat czynny:
9:00 -12:00 | 14:00 -17:30 | 18:00 -19:00

pinclockphonemailmail

ul. św Jacka 16, 30-364 Kraków

Sekretariat: 9:00 -12:00 | 14:30 -17:30 | 18:00 -19:00

Strona główna

 

up-arrow

Misja CFD

Centrum Formacji Duchowej (CFD) prowadzone przez salwatorianów i salwatorianki jest katolickim Domem Słowa. W jego murach uczymy się miłości do słowa Bożego i jak nim żyć na co dzień. Strzeżemy ciszy i formujemy do zasłuchania w słowo Boga. Wierzymy, że jest źródłem życia, jest żywe i skuteczne.

Pielęgnujemy wielowiekową tradycję lectio divina: uczymy Bożego czytania Biblii, medytacji Słowa, modlitwy Słowem w sercu i kontemplacji. W Domu Słowa uczymy się dojrzałego powrotu do codzienności.

Gromadzimy się wokół Słowa razem z doświadczonymi mistrzami życia duchowego, którzy uczą zgłębiania Słowa, poznawania siebie w świetle Słowa, rozeznawania decyzji i życiowych wyborów. Także dlatego wielką wagę przypisujemy do formacji ludzkiej. Widzimy w niej fundament formacji duchowej.

thumbnail-20210417-093656.jpg

CFD jest miejscem spotkania, budowania relacji, bliskich więzi, wspólnoty ludzi gromadzących się wokół Biblii - Księgi Życia. Spotkania polegają na wspólnym słuchaniu Słowa i na indywidulanym prowadzeniu przez kierownika duchowego. Przybywający do Domu Słowa mogą korzystać z weekendowych sesji formacyjnych, ośmiodniowych rekolekcji lectio divina i Ćwiczeń Ignacjańskich, warsztatów z bibliodramy i innych sesji edukacyjno-formacyjnych, w których zwracamy szczególną na poświęcenie więcej czasu pojedynczej osobie.

Dzięki bliskim spotkaniom z ludźmi w murach Domu Słowa poznajemy Kościół z bliska. Kościół nie mas, ale małej trzódki, choć niewielkich liczb, za to wielkich pragnień, podobny do odrobiny kwasu, która potrafi zakwasić wielką ilość ciasta. Poznajemy Kościół niezwykle bogaty i różnorodny pod względem powołań, duchowości i charyzmatów, pod względem doświadczenia wiary.

Spotykamy tutaj Kościół oddychający zwyczajnymi sprawami, zmartwieniami i nadziejami. Nade wszystko zaś Kościół wielkiej tęsknoty za Bogiem, ukrytej nie tylko w „głęboko wierzących”, ale także w przeciętnych, przeżywających kryzysy, zbuntowanych a nawet odchodzących.

sesja-bp-rys.png

Jest coś, co łączy uczestników spotkań w CFD - Domu Słowa niezależnie od powołania, stanu, „religijnego stażu”, poziomu przyswojonej wiary, niezależnie od historii własnych odejść i powrotów. Jest nim wielkie pragnienie Słowa, silny, wzmagający się głód biblijnego chleba, i niezwykła duchowa intuicja w odczytywaniu Słowa.

W Centrum Formacji Duchowej – w Domu Słowa spotykają się ludzie czytający z wiarą i miłością Biblię, słuchający z pasją wprowadzeń do lectio divina. Często najprostsi ludzie, nieposiadający przygotowania teologicznego i biblijnego, potrafią odczytywać Słowo w sposób niezwykle żywy i aktualny.

Przyjeżdżają do nas nie tylko ludzie „bardziej religijni”, o szczególnej reputacji duchowej, ale także ludzie „z przedsionka kościoła”, bywa, że z odległych peryferii, którzy wracają z daleka, po długich latach gubienia się, obrażania na Boga, zbuntowanych na księży, Kościół, ludzie nieśmiało i z trudem przekraczający próg „kościelnych terenów” z powodu złych, nieodwracalnych wyborów życiowych, mocno poranieni prze siebie i innych, mający nie jedno na sumieniu, ale tęskniący prawdziwie za nowym początkiem i za Kościołem. W Domu Słowa nie brakuje miejsca dla nikogo: dla tych z poczuciem chcianych i dla tych z poczuciem niechcianych. W Domu Słowa można spotkać Kościół, który się nawraca, zmienia, rozwija i pięknieje. I nie ma większego znaczenia fakt, czy przybywający do nas są raczkujący czy zaawansowani w czytaniu Biblii. Siła ich wiary pochodzi z ich miłości do Słowa. Godziną szczególnej modlitwy podczas spotkań jest wspólnie celebrowana Eucharystia.

tabernakulum-cfd.png

Jesteśmy naprawdę wdzięczni uczestnikom spotkań, że przez swoje oczekiwania, uczą nas tego, co jest istotą naszego posługiwania. Oczekują od nas światła, mądrości i duchowej mocy, która płynie ze Słowa. Tej drogi nie chcemy zaniechać. Dzięki nim zrozumieliśmy lepiej tożsamość naszego skromnego domu i jego misję: ma być Domem Słowa dla wszystkich, którzy są blisko i daleko od Boga, którzy odchodzą i wracają do Kościoła, którzy raczkują i postępują w wierze.

W Domu Słowa spotykają się ludzie podobni do siebie w wielkich pragnieniach, we łzach, w modlitwie na kolanach, w kolejce do spowiedzi, w eucharystycznej komunii i w adoracji Boga w Najświętszym Sakramencie, w dzieleniu się Słowem. Od 25 lat przez CFD przepływa rzeka modlących się ludzi. Mury domu przeniknięte są słuchaniem Słowa, uczestnictwem w Eucharystii, adoracjami. Modlitwa przekraczających próg Domu Słowa wiąże jego mury bardziej niż cement.

ks. Krzysztof Wons SDS

Kalendarz wydarzeń

kliknij na pierwszym dniu wydarzenia,
aby zobaczyć szczegóły