Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Język polskiJęzyk polski
pin ul. św Jacka 16, 30-364 Kraków
clock

Sekretariat czynny:
9:00 -12:00 | 14:00 -17:30 | 18:00 -19:00

pinclockphonemailmail

ul. św Jacka 16, 30-364 Kraków

Sekretariat: 9:00 -12:00 | 14:30 -17:30 | 18:00 -19:00

Strona główna

 

up-arrow
28.12.2022

List Księdza Dyrektora ws. o. Marko Rupnika SJ

Drodzy Przyjaciele, współpracownicy i uczestnicy sesji i rekolekcji w CFD!

 

Z zaskoczeniem i wewnętrznym cierpieniem przyjęliśmy oświadczenie Kurii Generalnej Towarzystwa Jezusowego opublikowane w grudniu br., dotyczące o. Marko Ivana Rupnika SJ. Z oświadczenia dowiedzieliśmy się, że do Dykasterii Nauki Wiary wpłynęła w 2021 r. skarga na o. Marko Ivana Rupnika SJ, dotycząca jego nadużyć w sposobie sprawowania posługi kapłańskiej.

Dykasteria Nauki Wiary stwierdziła przedawnienie zarzutów, natomiast Zakon jezuitów postanowił kontynuować postępowanie administracyjne. Obecnie o. Marko Rupnik jest objęty administracyjnymi środkami zapobiegawczymi: zakazem sprawowania sakramentu spowiedzi, kierownictwa duchowego, prowadzenia Ćwiczeń duchowych, a także angażowania się w działalność publiczną bez zgody przełożonego lokalnego.

Piszę o tym z ojcowską troską do wszystkich, którzy związani z naszym Centrum uczestniczyli w sesjach i konferencjach prowadzonych w CFD w Krakowie przez o. Marko Rupnika SJ.

Cierpimy z tego powodu bardzo, ponieważ do momentu ukazania się oświadczenia Kurii Generalnej Jezuitów nie mieliśmy żadnej wiedzy o stwierdzonych zarzutach i środkach zapobiegawczych, dotyczących osoby o. M. Rupnika SJ. Oświadczenie w jego sprawie przyjmujemy w duchu posłuszeństwa Kościołowi.

Prosimy Was bardzo, abyśmy wspólnie zjednoczeni wokół Boga Miłosiernego, zamieniali nasz ból i wszelkie trudne przeżycia na pokorną i czułą modlitwę w intencji skrzywdzonych i zranionych osób, o uleczenie doznanych ran, o wewnętrzną siłę przebaczenia krzywd, w intencji całego zranionego Kościoła, oraz w intencji o. Marko Rupnika, aby uznając swoją winę trwał na drodze nawrócenia, pokuty i przemiany życia w duchu posłuszeństwa swoim przełożonym.

Kraków, 28 grudnia 2022 r.

ks. Krzysztof Wons SDS,
dyrektor CFD w Krakowie
wraz z ekipą