Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Język polskiJęzyk polski
pin ul. św Jacka 16, 30-364 Kraków
clock

Sekretariat czynny:
9:00 -12:00 | 14:00 -17:30 | 18:00 -19:00

pinclockphonemailmail

ul. św Jacka 16, 30-364 Kraków

Sekretariat: 9:00 -12:00 | 14:30 -17:30 | 18:00 -19:00

Strona główna

 

up-arrow

Mozart teologii - seria wykładów z ks. Szymikiem

W nawiązaniu do zakończonej w niedzielę w naszym Domu sesji o prymacie Boga, którą prowadził dla nas ks. Jerzy Szymik zachęcamy do kontynuowania drogi z naszym Gościem! W najbliższym czasie udostępnimy dla Was Wstęp do ostatniego numeru Zeszytów Formacji Duchowej, a także homilie z piątku i niedzieli. Dostępna też będzie w wersji audio niedzielna konferencja pytania i odpowiedzi.

Natomiast już dziś startuje cykl wykładów, o których organizatorzy piszą:

zapraszamy Państwa do wysłuchania wykładu pt. „Teologia. Czym jest?” otwierającego specjalny cykl rozważań pt. „Mozarteum: synteza teologii Benedykta XVI w interpretacji ks. Jerzego Szymika”. Składający się z pięciu wykładów cykl stanowi unikalną okazję do bliższego poznania i zrozumienia intelektualnego dziedzictwa zmarłego niedawno Papieża. Wykład odbędzie się w formule on-line.

Benedykt XVI – Mozart teologii. Jego dzieło jest prawdziwą summa theologica na miarę przełomu tysiącleci, kombinacją cech, które rzadko występują razem i jeszcze rzadziej chcą ze sobą współpracować: potęga intelektu, kompetencje analityczne, erudycja na niespotykaną skalę, esencjalność myślenia, zdolności fenomenologiczne, profetyzm, zdolna do zachwytu nuta liryczna, żywa duchowość i duchowe ciepło, pokorna pobożność, precyzyjny i cięty język, niesłychana przenikliwość.

Obcując z jego dziełem teologicznym, wchodzimy więc jak do salzburskiego Mozarteum: wirtuozowska forma, najgłębsze treści, emocje godne Sprawy z Bogiem, kultura bawarsko-austriackiego pogranicza.

Dokonana przez ks. Jerzego Szymika synteza i interpretacja obejmie takie tematy, jak rozumienie teologii (1), absolutny prymat Boga (2), chrystocentryzm (3), konieczność Kościoła (4), maryjność jako znak firmowy katolicyzmu (5).

Zapraszamy.

Wykład odbędzie się w formule on-line. Link do transmisji.

____________________

Harmonogram wykładów:

Wykład I (1 lutego, godz. 18:00): Teologia. Czym jest?

Link do transmisji.

Link do wydarzenia na FB.

Wykład II (2 lutego, godz. 18:00): Bóg. Kim jest?

Link do wydarzenia na FB.

Wykład III (3 lutego, godz. 18:00): Syn jako rozdarta zasłona

Link do wydarzenia na FB.

Wykład IV (4 lutego, godz. 18:00): Kościół. Kim jest?

Link do wydarzenia na FB.

Wykład V (5 lutego, godz. 18:00): Maryja. Dlaczego właśnie Ona?

Link do wydarzenia na FB.

Tekst oraz grafika: www.teologiapolityczna.pl

Ks. prof. Jerzy Szymik: ur. 1953 r. w Pszowie na Górnym Śląsku, kapłan Archidiecezji Katowickiej, profesor nauk teologicznych, poeta, publicysta. Specjalizuje się w chrystologii, metodologii teologii, teologii kultury, teologii J. Ratzingera/Benedykta XVI. 1986-2008 związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, od 2005 z WTL Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach; 2004-2014 członek Międzynarodowej Komisji Teologicznej. Autor 70 książek naukowych, poetyckich i eseistycznych.