Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Język polskiJęzyk polski
pin ul. św Jacka 16, 30-364 Kraków
clock

Sekretariat czynny:
9:00 -12:00 | 14:00 -17:30 | 18:00 -19:00

pinclockphonemailmail

ul. św Jacka 16, 30-364 Kraków

Sekretariat: 9:00 -12:00 | 14:30 -17:30 | 18:00 -19:00

Strona główna

 

up-arrow

V niedziela wielkanocna, rok A

Ewangelia na niedzielę: Jak poznać Boga? Czy to jest możliwe?

Jezus pokazuje uczniom zupełnie inny obraz Boga niż ten, o którym słyszeli od uczonych w Piśmie. Nie mówi o lęku wobec tajemnicy sacrum, ale o bliskości i ufności. Jego słowa są dla uczniów tak nowe i tak niewiarygodne, że musi ich zapewniać o swojej prawdomówności. Celem Jego drogi jest Dom Ojca, tam chce zaprowadzić również nas. Tę myśl pogłębia ks. Krzysztof Wons SDS w komentarzu na V niedzielę wielkanocną roku A.

Komentarz wideo: 

1. Pokaż nam Ojca

Wydaje się, że apostołowie zupełnie nie rozumieją Mistrza – mówią, że nie znają Ojca, nie wiedzą ani o jakim domu mówi, ani o jakiej drodze. Są z Nim już trzy lata, wydawałoby się więc, że może do nich powiedzieć o Ojcu: „Teraz już Go znacie i zobaczyliście”, w domyśle: bo przecież poznaliście Mnie.

Czy wierzę, że Bóg w Jezusie objawił samego siebie?

 

2. Ja jestem drogą

Tomasz Apostoł wyraża jakby pretensje wszystkich: „Powiedziałeś przecież, że nie możemy teraz pójść z Tobą, więc nie wiemy dokąd idziesz, skąd możemy znać drogę?”. W odpowiedzi słyszy, że właśnie On jest drogą do Ojca. Mówi też o wieczności, o tym, że jest dom, w którym oczekuje nas Ojciec.

Jakie uczucia budzą się we mnie, gdy myślę o wieczności?

 

3. Wierzcie w Boga?

Jezus nie prosi apostołów, aby uwierzyli w nową prawdę, o jakiej do tej pory nie słyszeli, ale by uczyli się słuchać i czytać głębiej słowa i znaki, które widzieli na własne oczy. To jest też nasze zadanie – słuchać i czytać głębiej słowa Ewangelii, które znamy od lat, odczytywać znaki, które On czyni w naszej codzienności.

Pytanie o wiarę odczytajmy jako rozkaz: Wierzcie w Boga i we Mnie wierzcie!