Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Język polskiJęzyk polski
pin ul. św Jacka 16, 30-364 Kraków
clock

Sekretariat czynny:
9:00 -12:00 | 14:00 -17:30 | 18:00 -19:00

pinclockphonemailmail

ul. św Jacka 16, 30-364 Kraków

Sekretariat: 9:00 -12:00 | 14:30 -17:30 | 18:00 -19:00

Strona główna

 

up-arrow

Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej (rok B)

I. Lectio

Czytaj z wiarą i uważnie święty tekst, jak gdyby dyktował go dla ciebie Duch Święty.

«Chrystus Jezus, istniejąc w postaci Bożej, nie skorzystał ze sposobności, aby na równi być z Bogiem, lecz ogołocił samego siebie, przyjąwszy postać sługi, stając się podobnym do ludzi. A w zewnętrznej postaci uznany za człowieka, uniżył samego siebie, stając się posłusznym aż do śmierci – i to śmierci krzyżowej. Dlatego też Bóg Go nad wszystko wywyższył i darował Mu imię ponad wszelkie imię, aby na imię Jezusa zgięło się każde kolano istot niebieskich i ziemskich, i podziemnych. I aby wszelki język wyznał, że Jezus Chrystus jest Panem – ku chwale Boga Ojca»

(Flp 2, 6-11 – drugie czytanie)

 

II. Meditatio

Staraj się zrozumieć dogłębnie tekst. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”.

Nasz świat, szczególnie reklam, namawia, aby korzystać z okazji czyli nawiązując do fragmentu listu św. Pawła do Filipian korzystać ze sposobności, posiadanych przywilejów, znajomości. Ta postawa obca jest Jezusowi Chrystusowi. On z tej sposobności nie skorzystał. On będąc ze swej istoty na równi z Bogiem, przebywając wśród nas niejako na pierwszy plan wysunął swoje człowieczeństwo, które przyjął w tajemnicy Wcielenia i w swej zewnętrznej postaci – jak pisze Paweł Apostoł – został uznany za człowieka. W swym człowieczeństwie Pan Jezus się uniżył, okazał posłuszeństwo i doszedł na szczyty bohaterstwa, oddając w ofierze swoje życie. W swoim człowieczeństwie został też przez Boga wywyższony poprzez tajemnicę zmartwychwstania, wniebowstąpienia, zasiadania po prawicy Bożej. Na dźwięk Jego imienia, Jezus, klękają przed Nim potęgi niebieskie, ziemskie i podziemne a wszelki język wyznaje w Nim Pana i Boga.

Pokora i posłuszeństwo to bardzo trudne życiowe postawy. Czy uczę się ich od Jezusa Chrystusa? Uczę się wytrwale, choć może ciągle ulegam nieposłuszeństwu i pysze? Czy potrafię zrezygnować z przywilejów, które posiadam, znajomości, które mam, sposobności i okazji, które mi nadarzają, tym bardziej, kiedy ta rezygnacja wiąże się z dobrem innych ludzi? Jezus w swoim człowieczeństwie ukrywał swe bóstwo. Czy ja pamiętam o tym, że zostałem stworzony na Boży obraz i podobieństwo, ale tego nie ukrywam, żyję jak Boży człowiek? Czy nie brakuje mojego języka w chórze tych, którzy wyznają w Jezusie Pana i Boga? Jak często zginam kolana i serce, aby adorować Jezusa?

Pomyślę jak w czasach pandemii najlepiej przeżyć czas Wielkiego Tygodnia. Zaplanuję udział w ceremoniach Triduum Paschalnego. Skorzystam ze sposobności, odpowiem na zgłaszane potrzeby i pomogę w zewnętrznych przygotowaniach do Świąt Wielkiej Nocy. Zadbam o serce i ciało, o to co wewnętrzne i zewnętrzne, zadbam o bliźniego.

 

III. Oratio

Teraz ty mów do Boga. Otwórz przed Bogiem serce, aby mówić Mu o przeżyciach, które rodzi w tobie słowo. Módl się prosto i spontanicznie – owocami wcześniejszej „lectio” i „meditatio”. Pozwól Bogu zstąpić do serca i mów do Niego we własnym sercu. Wsłuchaj się w poruszenia własnego serca. Wyrażaj je szczerze przed Bogiem: uwielbiaj, dziękuj i proś. Może ci w tym pomóc modlitwa psalmu:

Sfora psów mnie opadła,
otoczyła mnie zgraja złoczyńców
Przebodli moje ręce i nogi,
policzyć mogę wszystkie moje kości…
(Ps 22, 17-18)

 

IV. Contemplatio

Trwaj przed Bogiem całym sobą. Módl się obecnością. Trwaj przy Bogu. Kontemplacja to czas bezsłownego westchnienia Ducha, ukojenia w Bogu. Rozmowa serca z sercem. Jest to godzina nawiedzenia Słowa. Powtarzaj w różnych porach dnia:

Panie, pomocy moja, spiesz mi na ratunek!

 

--- --- --- --- --- --- --- --- ---

 opracował: ks. Ryszard Stankiewicz SDS 
duszpasterz Centrum Formacji Duchowej
autor książek:
    

--- --- --- --- --- --- --- --- ---

Poznaj lepiej metodę modlitwy Słowem Bożym w dynamice Lectio Divina

Polecane pozycje pomocne w praktyce modlitwy Słowem Bożym

--- --- --- --- --- --- --- --- ---

 

W kontekście 90. rocznicy objawienia obrazu Jezusa Miłosiernego św. Siostrze Faustynie i rozpoczęcia jej prorockiej misji (2021) staraniem Edycji św. Pawła ukazała się książka Krzysztofa Wonsa SDS: „Miłosierdzie Wcielone. Lectio divina z Siostrą Faustyną”. Trzy miesiące przed beatyfikacją założyciela salwatorianów i salwatorianek w Wydawnictwie Salwator ukazała się publikacja Józefa F. Tarnówki SDS „Kładę Wam na sercu. Rekolekcje z ojcem Franciszkiem od Krzyża Jordanem”.

--- --- --- --- --- --- --- --- ---

 

Polecamy!

ZESZYTY FORMACJI DUCHOWEJ
WARUNKI PRENUMERATY - ROK 2021