Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Język polskiJęzyk polski
pin ul. św Jacka 16, 30-364 Kraków
clock

Sekretariat czynny:
9:00 -12:00 | 14:00 -17:30 | 18:00 -19:00

pinclockphonemailmail

ul. św Jacka 16, 30-364 Kraków

Sekretariat: 9:00 -12:00 | 14:30 -17:30 | 18:00 -19:00

Strona główna

 

up-arrow

Inauguracja Szkoły wychowawców

W krakowskim Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie rozpoczęła się dziś X edycja Szkoły Wychowawców Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych działająca pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski.

Podczas uroczystej Eucharystii abp Grzegorz Ryś wskazał na trzy wymiary wiary, które mają być obecne najpierw w osobistym życiu każdego formatora: darmowa łaska, poczucie grzechu oraz doświadczenie mocy słowa Bożego.

W czasie sesji inauguracyjnej dyrektor Szkoły ks. dr Krzysztof Wons SDS wspomniał na trwający jubileusz 25 lecia krakowskiego CFD, który uświadamia gospodarzom, że ponad 70 tys. osób podjęło się trudu własnej formacji w murach tego salwatoriańskiego domu. Przywołał on słowa kard. Raniero Cantalamessy, który w liście skierowanym do CFD napisał: „Po wielu latach słownego i pisemnego głoszenia Ewangelii jestem coraz bardziej przekonany, iż sekret polega na kultywowaniu tych dwóch rzeczy: miłości do Słowa i nabożeństwa do Ducha Świętego (…). Kultywowanie tych dwóch rzeczy oznacza zawsze łączyć głoszenie z modlitwą, i wydaje mi się, że tą właśnie charakterystyką wyróżnia się Wasze Centrum Duchowości”.

Rozpoczęta dziś X edycja Szkoły zgromadziła 81 uczestników: 32 kapłanów diecezjalnych i 48 zakonnych i jednego brata zakonnego. Uczestnicy Szkoły reprezentują różne środowiska diecezjalne i zakonne z Polski i innych krajów. 72 posługuje w Polsce a 9 poza Polską: 4 na Ukrainie, 2 w Czechach i po jednym w Anglii, Hiszpani i Chorwacji.

W ciągu dwóch lat od września 2022 roku do maja 2024 roku odbędzie się dziesięć pięciodniowych sesji formacyjnych oraz dwie serie ośmiodniowych rekolekcji lectio divina. Prowadzącymi zajęcia będą profesorowie, wykładowcy i wychowawcy znawcy materii z zakresu teologii, psychologii, psychopedagogiki.

Wykład inauguracyjny pod tytułem: „Mistrz i uczeń” wygłosił metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś:

Szkole patronuje św. Jan Paweł II i to za Jego wstawinnictwem modlą się uczestnicy szkoły specjalną modlitwą, którą można pobrać TUTAJ.