Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Język polskiJęzyk polski
pin ul. św Jacka 16, 30-364 Kraków
clock

Sekretariat czynny:
9:00 -12:00 | 14:00 -17:30 | 18:00 -19:00

pinclockphonemailmail

ul. św Jacka 16, 30-364 Kraków

Sekretariat: 9:00 -12:00 | 14:30 -17:30 | 18:00 -19:00

Strona główna

 

up-arrow

Słowo o. Raniero kard. Cantalamessy

W czasach, kiedy jeszcze podróżowałem za granicę, z radością i czując się wielce zaszczycony wziąłbym udział w przygotowaniach obchodów 25-lecia Waszego Centrum Formacji Duchowej, które przypada w 2022 r.  Obecnie jednak, muszę się zadowolić byciem wśród Was w jedyny jeszcze możliwy sposób, czyli za pomocą tego listu zapewniając Was o moim szacunku i mojej bliskości duchowej.

 

Po każdym pobycie w Waszym Centrum, zawsze wracałem zbudowany głębokością Waszego dzieła głoszenia Słowa i Ducha. Teraz pragnę podzielić się z Wami myślą, która jest właśnie na ten temat, czyli o nierozłącznym związku, jaki istnieje między Słowem i Duchem. Jak widzicie, dla mojego herbu kardynalskiego wybrałem obraz Gołębicy, symbol Ducha Świętego, a jako motto zdanie “Veni Creator Spiritus”. Powód jest taki, że po wielu latach słownego i pisemnego głoszenia Ewangelii jestem coraz bardziej przekonany, iż sekret polega na kultywowaniu tych dwóch rzeczy: miłości do Słowa i nabożeństwa do Ducha Świętego. Jak już zostało powiedziane, Duch bez Słowa jest ślepy, a Słowo bez Ducha jest martwe. Razem natomiast, stanowią „mądrość Boga i moc Boga”; światło i siłę. Światło by ukazać, co robić i siłę, by móc to realizować.

 

Kultywowanie tych dwóch rzeczy oznacza zawsze łączyć głoszenie z modlitwą, i wydaje mi się, że tą właśnie charakterystyką wyróżnia się Wasze Centrum Duchowości.

 

Mogę się tylko radować z powodu rozbudowy Waszego Centrum, przekonany, że towarzyszyć mu będzie również rozbudowa duchowa. W swojej hojności Bóg jest nie do prześcignięcia, a wysiłki, których nie szczędziliście, aby prowadzić Waszą działalność nawet w momentach tak krytycznych jak obecny, przyniosą zapewne owoce na wiele lat i dla wielu dusz.

 

Pozdrawiam Was będąc duchowo obecnym wśród Was już od teraz. Błogosławię Pana za Was i błogosławię Was w Jego imieniu.

 

Wasz brat w Chrystusie,
Raniero Card. Cantalamessa, ofm cap