I. Lectio: Czytaj z wiarą i uważnie święty tekst, jak gdyby dyktował go dla ciebie Duch Święty.
A teraz, Izraelu, słuchaj praw i nakazów, które uczę was wypełniać, abyście żyli i doszli do posiadania ziemi, którą wam daje Pan, Bóg waszych ojców. Nic nie dodacie do tego, co ja wam nakazuję, i nic z tego nie odejmiecie, zachowując nakazy Pana, Boga waszego, które na was nakładam. Strzeżcie ich i wypełniajcie je, bo one są waszą mądrością i umiejętnością w oczach narodów, które usłyszawszy o tych prawach powiedzą: "Z pewnością ten wielki naród to lud mądry i rozumny". Bo któryż naród wielki ma bogów tak bliskich, jak Pan, Bóg nasz, ilekroć Go wzywamy? Któryż naród wielki ma prawa i nakazy tak sprawiedliwe, jak całe to Prawo, które ja wam dziś daję?
Pwt 1-2.6-8
II. Meditatio: Staraj się zrozumieć dogłębnie tekst. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”.
Mojżesz w Imieniu Boga przekazuje Izraelowi, przypomina i uczy go praw, które mają być dla niego pomocą, wsparciem w czasie wędrówki i po wkroczeniu do Ziemi Obiecanej, pomocą w dobrym, bogobojnym, codziennym życiu. One będą pomocą pod warunkiem, że Izraelici będą posłuszni temu prawu, będą go strzec i je wypełniać, nim żyć każdego dnia. Dla własnego widzimisię, własnej wygody czy kaprysu nie będą ich uszczuplać, ani nic do tych praw dodawać czyli na własną rękę „majstrować” przy Bożym Prawie.
Ja też otrzymałem Boże Prawo, które ma mi pomagać dobrze i owocnie żyć tu, na ziemi i dotrzeć ostatecznie do nieba, do domu Ojca Niebieskiego. Czy temu Prawu jestem posłuszny? Czy coraz lepiej je rozumiem i owocniej nim żyję i gorliwie, owocnie je wypełniam? Czy nie mam pokusy, nie podnoszę postulatu, aby niektóre prawa wykreślić a inne zmodyfikować, dopasowując do „wymogów” współczesnego człowieka, moich wymogów, totalnie pomijając Boże wymagania?
Izrael żyjąc według Bożego Prawa miał potwierdzać w oczach innych narodów, że jest narodem mądrym i rozumnym. Nade wszystko zaś dawać piękne, prawdziwe i autentyczne świadectwo swej bliskiej relacji z Panem Bogiem, od którego tak mądre prawo otrzymał. To nie prawo, które otrzymał Izrael od Pana Boga miało świadczyć o mądrości narodu, ale życie tym prawem, codzienne życie.
Czy pamiętam, że życie według Bożego Prawa, to dla mnie okazja do dawania świadectwa, także o mojej relacji z Panem Bogiem, bliskiej lub dalekiej, mocnej lub luźnej, głębokiej lub płytkiej, powierzchownej, gorącej lub chłodnej, prawdziwej lub udawanej, pozorowanej? Czy żyjąc Bożym Prawem, pomagam innym w jego zrozumieniu i praktykowaniu? Czy życie Bożym Prawem jest jednym z przejawów mojej życiowej mądrości i sprawiedliwości?
Pomodlę się, odmawiając z namaszczeniem, ustami i sercem, Dziesięć Słów, Dekalog, moje prawo codziennego życia. Dalej będę prosił o pokój dla świata. Pomodlę się za ofiary drugiej wojny światowej. Polecę Panu Bogu dzieci, młodzież, nauczycieli rozpoczynających kolejny rok edukacji.
III. Oratio: Teraz ty mów do Boga.
Otwórz przed Bogiem serce, aby mówić Mu o przeżyciach, które rodzi w tobie słowo. Módl się prosto i spontanicznie – owocami wcześniejszej "lectio" i "meditatio". Pozwól Bogu zstąpić do serca i mów do Niego we własnym sercu. Wsłuchaj się w poruszenia własnego serca. Wyrażaj je szczerze przed Bogiem: uwielbiaj, dziękuj i proś. Może ci w tym pomóc modlitwa psalmu:
Kto zamieszka na Twej górze świętej?
Ten, kto postępuje nienagannie, działa sprawiedliwie
i mówi prawdę w sercu,
kto swym językiem oszczerstw nie głosi...
Ps 15,1-3
IV. Contemplatio:
Trwaj przed Bogiem całym sobą. Módl się obecnością. Trwaj przy Bogu. Kontemplacja to czas bezsłownego westchnienia Ducha, ukojenia w Bogu. Rozmowa serca z sercem. Jest to godzina nawiedzenia Słowa. Powtarzaj w różnych porach dnia:
Prawy zamieszka w domu Twoim, Panie
opracował: ks. Ryszard Stankiewicz SDS