Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Język polskiJęzyk polski
pin ul. św Jacka 16, 30-364 Kraków
clock

Sekretariat czynny:
9:00 -12:00 | 14:00 -17:30 | 18:00 -19:00

pinclockphonemailmail

ul. św Jacka 16, 30-364 Kraków

Sekretariat: 9:00 -12:00 | 14:30 -17:30 | 18:00 -19:00

Strona główna

 

up-arrow

V Niedziela Wielkiego Postu (rok B)

I. Lectio

Czytaj z wiarą i uważnie święty tekst, jak gdyby dyktował go dla ciebie Duch Święty.

«Oni [Grecy] więc przystąpili do Filipa, pochodzącego z Betsaidy Galilejskiej, i prosili go, mówiąc: „Panie, chcemy ujrzeć Jezusa”. (….) A Ja, gdy zostanę nad ziemię wywyższony, pociągnę wszystkich do siebie”. To powiedział zaznaczając, jaką śmiercią miał umrzeć»

(J 12, 21. 32-33 – fragm. Ewangelii)

 

II. Meditatio

Staraj się zrozumieć dogłębnie tekst. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”.

Oglądając teleturnieje, może byliśmy świadkami jak prowadzący po zadaniu pytania uczestnikowi, trudnego pytania, powiedział: „dla ułatwienia (odpowiedzi) dodam” i tu pojawiła się wskazówka, podpowiedź. Pan Jezus dla ułatwienia kontaktu wzrokowego z Nim i dla Greków, i dla nas wszystkich pozwolił się przybić do krzyża, na krzyżu wywyższyć. Ale tu nie chodzi tylko oto, abyśmy sobie na siebie popatrzyli i było to ułatwione zadanie. Tu chodzi o coś znacznie więcej. Co ma pociągać do Jezusa wywyższonego na krzyżu? Widok zmasakrowanego ciała, Jezusowej agonii, braku wyraźnej reakcji Ojca. To raczej odpycha, każe spuścić wzrok a nie go podnieś i utkwić w Jezusie. Co więc pociąga? Miłość, jej ogrom, niewyobrażalny ogrom. Dlatego pod krzyż nie idzie się, aby sobie popatrzeć, wymienić z Jezusem spojrzenia, nawet miłe i ciepłe czy pełne współczucia, ale aby zanurzyć się w Jego miłości, napełnić się tą miłością. Jezus wywyższony na drzewie krzyża jest niejako nowym owocem, który w przeciwieństwie do tego rajskiego trzeba zerwać i spożyć, aby żyć, mądrze żyć, żyć wiecznie, aby móc kochać nieustannie a nie tylko przez chwilę, nawet dłuższą. Odejść spod krzyża Jezusa i czuć się dalej niekochanym to znak, że człowiek niczego nie zrozumiał, że będąc tam zaspokoił swoją ciekawość, ale serce miał zamknięte na Jego miłość. Zobaczył tylko cierpiącego Jezusa a nie Jezusa cierpiącego z miłości.

Jakie uczucia rodzi w moim sercu widok Jezusa wywyższonego, przybitego do krzyża? Czy patrząc widzę tylko krew tryskającą z Jego ran, ból targający Jego ciałem, przebity włócznią bok, opuszczonego człowieka? Czy potrafię dostrzec Jego miłość, którą przyniósł nam od Ojca i jej się powierzyć? Ukrzyżowany mnie pociąga czy odpycha? Jestem zgorszony czy poruszony? Patrzę z czułością czy obojętnością? Mam oczy otwarte czy zamknięte? Kieruje wzrok na Ukrzyżowanego, czy go od Niego odwracam? Patrząc, czuję wezwanie do nawrócenia, czy zamrożenia serca? Czy pragnę, aby umarło we mnie to wszystko, co paraliżuje, wykoślawia, zniekształca moje patrzenie na Jezusa, także ukrzyżowanego? Pragnę ujrzeć Jezusa, bo zżera mnie ciekawość, czy może pociąga, przynagla miłość?

Uczynię sobie dziś choćby krótką adorację Ukrzyżowanego. Patrząc na Niego będę kontemplował ogrom Bożej miłości, którą w Jezusie Bóg okazał człowiekowi, także mnie. Pomodlę się o ustanie pandemii, o powrót chorych do zdrowia, życia do normalności sprzed pandemii.

 

III. Oratio

Teraz ty mów do Boga. Otwórz przed Bogiem serce, aby mówić Mu o przeżyciach, które rodzi w tobie słowo. Módl się prosto i spontanicznie – owocami wcześniejszej „lectio” i „meditatio”. Pozwól Bogu zstąpić do serca i mów do Niego we własnym sercu. Wsłuchaj się w poruszenia własnego serca. Wyrażaj je szczerze przed Bogiem: uwielbiaj, dziękuj i proś. Może ci w tym pomóc modlitwa psalmu:

Stwórz, o Boże, we mnie serce czyste
i odnów we mnie moc ducha.
Nie odrzucaj mnie od swego oblicza
i nie odbieraj mi świętego ducha swego
(Ps 51, 12-13)

 

IV. Contemplatio

Trwaj przed Bogiem całym sobą. Módl się obecnością. Trwaj przy Bogu. Kontemplacja to czas bezsłownego westchnienia Ducha, ukojenia w Bogu. Rozmowa serca z sercem. Jest to godzina nawiedzenia Słowa. Powtarzaj w różnych porach dnia:

Zmiłuj się nade mną, Boże, w łaskawości swojej!

 

--- --- --- --- --- --- --- --- ---

 opracował: ks. Ryszard Stankiewicz SDS 
duszpasterz Centrum Formacji Duchowej
autor książek:
    

--- --- --- --- --- --- --- --- ---

Poznaj lepiej metodę modlitwy Słowem Bożym w dynamice Lectio Divina

Polecane pozycje pomocne w praktyce modlitwy Słowem Bożym

--- --- --- --- --- --- --- --- ---

 

W kontekście 90. rocznicy objawienia obrazu Jezusa Miłosiernego św. Siostrze Faustynie i rozpoczęcia jej prorockiej misji (2021) staraniem Edycji św. Pawła ukazała się książka Krzysztofa Wonsa SDS: „Miłosierdzie Wcielone. Lectio divina z Siostrą Faustyną”. Trzy miesiące przed beatyfikacją założyciela salwatorianów i salwatorianek w Wydawnictwie Salwator ukazała się publikacja Józefa F. Tarnówki SDS „Kładę Wam na sercu. Rekolekcje z ojcem Franciszkiem od Krzyża Jordanem”.

--- --- --- --- --- --- --- --- ---

 

Polecamy!

ZESZYTY FORMACJI DUCHOWEJ
WARUNKI PRENUMERATY - ROK 2021