Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Język polskiJęzyk polski
pin ul. św Jacka 16, 30-364 Kraków
clock

Sekretariat czynny:
9:00 -12:00 | 14:00 -17:30 | 18:00 -19:00

pinclockphonemailmail

ul. św Jacka 16, 30-364 Kraków

Sekretariat: 9:00 -12:00 | 14:30 -17:30 | 18:00 -19:00

Strona główna

 

up-arrow

Dom w Trzebini

Trochę historii
W 1928 roku Salwatorianie otworzyli w Trzebini dom rekolekcyjny dla wszystkich stanów (duchownych i świeckich). Na szczególnego patrona tego domu został wybrany św. Józef. Dom rekolekcyjny cieszył się ogromnym zainteresowaniem: uczestnicy przyjeżdżali na swoje rekolekcje często z bardzo odległych stron (np z Wrocławia). W latach siedemdziesiątych dom służył jako prężny ośrodek rekolekcyjny dla chorych. Wielokrotnie z tej okazji przyjeżdżał do Trzebini Karol Wojtyła - ówczesny arcybiskup krakowski. Innym ważnym etapem w historii Trzebini było umieszczenie w budynku domu rekolekcyjnego Nowicjatu Polskiej Prowincji Salwatorianów. w latach 1994-2004 wychowywało się tam 10 pokoleń salwatoriańskich.
Trzebinia jest także jednym z najstarszych ośrodków kultu Matki Bożej Fatimskiej. Rozpoczęte w 1950 r. nabożeństwa odprawiane są do dziś.

Centrum Formacji Duchowej
Po dziesięciu latach funkcjonowania Centrum Formacji Duchowej w Krakowie, widząc ogromne zapotrzebowanie na formację indywidualną nasi przełożeni podjęli decyzję rozwoju tego dzieła. Dlatego budowany od kilku lat nowy budynek został przeznaczony na działalność, jaką CFD prowadziło od 10 lat w Krakowie. Jest to dom pragnący służyć pomocą w formacji kapłanom, osobom konsekrowanym, wychowawcom (nauczycielom, rodzicom) oraz rodzinom: chcemy pomagać w pogłębianiu życia religijnego w rodzinach, ale także w towarzyszyć w sytuacjach kryzysów.
Już od początku ekipa CFD w Trzebini liczyła czterech salwatorianów:

Ks. Romuald Baingo SDS - duszpasterz CFD
Ks. Grzegorz Pomorski SDS - Dyrektor Szkoły Formatorek Zakonnych, duszpasterz CFD
Ks. Leszek Skaliński SDS - Duszpasterz CFD
ks. Piotr Stawarz SDS - Dyrektor CFD w Trzebini

Umiejscowienie domu CFD w Trzebini
Trzebinia znajduje się w połowie drogi miedzy Katowicami i Krakowem. Istnieje mozliwość dojazdu środkami PKS, PKP.

Dojście z Dworca PKS lub PKP (ok. 10 min): należy kierować się w stronę widocznego z daleka kościoła, położonego blisko wiaduktu.

Osoby podróżujące samochodem znajdą na drogach z Chrzanowa, Olkusza i Krakowa białe tablice drogowe prowadzące do sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. Dom Centrum Formacji Duchowej znajduje się na terenie sanktuarium.

Jak wygląda dziś Trzebinia?

Zapraszamy do zapoznania się z tym niezwykłym miejscemWidok.

Kilkadziesiąt metrów od budynku CFD znajduje się piękny kościół pw Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jest to jednocześnie sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej.

Charakterystyczna wieża widoczna jest z dużej odległości - także z autostrady A4.


Najnowszawidok

Pierwszy budynek - wielokrotnie później przebudowywany - nosi nazwę domu św. Józefa (zdjęcie po prawej - to część budynku najbardziej z prawej trony). Do niego dobudowano fragment z arkadami, a w ostatnich latach część najnowszą (z cegły - zdjęcie po lewej stronie). W najnowszej części będzie miejsce dla ok. 60 osób w pokojach 1, 2 - 3 osobowych. Wszystkie pokoje wyposażone są w łazienki. W domu mieści się duża aula, małe sale na spotkania w grupach, 2 kaplice (kaplica główna nie jest jeszcze gotowa) i jadalnia.

GrotaW parku przy sanktuarium i domu zakonnym jest dużo miejsca na osobistą modlitwę. Sprzyja ku temu obficie zadrzewiony teren, miejsca związane z objawieniami Matki Bożej (z lewej grota Matki Bożej z Lourdes), stacje Drogi Krzyżowej (z prawej). Obejście wyposażone jest również w duży parking dla uczestników Mszy św. w kościele oraz spotkań w CFD.stacje

Adres nowego domu:

Centrum Formacji Duchowej
Salwatorianie
ul. B. Głowackiego 3
32-540 Trzebinia
tel. (032) 753 54 80, fax (032) 753 54 14
tel. kom. 694 448249
mail: 
cfdtrzebinia@salwatorianie.pl
https://cfdtrzebinia.sds.pl/  www.trzebinia.salwatorianie.pl

Kalendarz wydarzeń

kliknij na pierwszym dniu wydarzenia,
aby zobaczyć szczegóły