Jan Chrzciciel Jordan, który przez 43 lata prowadził swoje notatki duchowe, jako Założyciel Salwatorianów i Salwatorianek przybrał imię Franciszek Maria od Krzyża. Zetknięcie się z tymi zapiskami jest spotkaniem z wyjątkową osobowością wielkiego duchownego przełomu XIX i XX wieku, odważnego świadka wiary w czasie prześladowania (kulturkampfu) oraz kryzysów swego czasu, żyjącego i czyniącego wszystko dla „chwały Bożej” oraz niestrudzonego apostoła zabiegającego o „zbawienie dusz”, ratowanie wszystkich dla Boga.
Duże zainteresowanie notatkami Ojca Jordana sprawiło, że były one już wielokrotnie tłumaczone i wydawane pod tytułem: Dziennik Duchowy. Książka ta jest specyficznym testamentem duchowym oddającym życie wewnętrzne wyjątkowo gorliwego Sługi Bożego. Jest to świadectwo jego intymnego życia duchowego z Bogiem. Świadomość tego sprawiła, że Dziennik Duchowy z cennej pamiątki po Założycielu stał się nieocenionym źródłem duchowości salwatoriańskiej.
Na łożu śmierci Ojciec Jordan przekazał swemu następcy Ojcu Pankracemu Pfeifferowi cztery przyniszczone zeszyty z osobistymi zapiskami, mówiąc, że „to są sprawy między mną a ukochanym Bogiem”. Te „sprawy” Jan Chrzciciel Jordan zaczął zapisywać jako student i czynił tak aż do końca swoich dni (1875–1918). Długo były one skarbem ubogiego kapłana, a po jego śmierci stały się bogactwem jego duchowych spadkobierców.
Nie pisał on swoich intymnych notatek dla historyków, teologów czy też czytelników żądnych intelektualno-duchowej strawy. Ojciec Franciszek rozmawiał z Bogiem i usilnie pracował nad sobą, utrwalając w Dzienniku fragmenty przeżyć swego ducha. Głównym jego pragnieniem było, według jego własnych słów z 30 października 1909 roku: „Święcie żyć i umierać i wszystkich uratować! Jezu, Synu Boga żywego, przez boleści Twojej Matki proszę Cię o to bardzo usilnie i z całych sił teraz i przez całe moje życie”.
Tekst: ks. Józef Fr. Tarnówka SDS
Dziennik duchowy bł. Franciszka Jordana, m. in. w języku polskim, można pobrać TUTAJ.